Sobota 14. prosince 2019, svátek má Lýdie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 14. prosince 2019 Lýdie

Co má společného londýnský terorista a řeporyjský starosta?

30. 11. 2019 11:54:34
Zdánlivě dva neslučitelné případy. Odpověď se proto sluší uvést hned v úvodu, a je velmi jednoduchá: Nejsme na ně připraveni.

Obsahem tohoto článku nebude hledání společných bodů jednání londýnského teroristy, který ve jménu „čehosi“ pobodal několik lidí, a starosty městské části Řeporyje Pavla Novotného, který se rozhodl vybudovat pomník kontroverzní osobnosti našich dějin. Další zjevná spojitost zde není, ale stojí za to se podívat, jaký je postoj společnosti k těmto činům vymykajícím se běžně řešeným problémům.

Jak už zaznělo v úvodu, nejsme na to připraveni. V běžné společnosti když někdo spáchá zločin, je za něj postaven před soud, odsouzen a odpyká si trest. A pokud je podmínečně propuštěn, je předpoklad, že trest měl nápravný účinek, že takový člověk se bude snažit žít tak, aby se znovu za mřížemi neocitnul. Do této společnosti však přichází jedinci, kteří se svým chováním tento model porušují. A společnost na to není připravena. Nikdo nepředpokládá a nepracuje s teorií, že se veškeré výchovné účinky vězení (není teď předmětem úvahy, že současný model vězení nemá výchovné účinky téměř na nikoho) se v tomto případě naprosto minuly účinkem. Dočasné zbavení svobody nezpůsobilo nápravu, ale pouze oddálilo destruktivní působení takového jedince na naši společnost.

A to je hlavní problém. Snažíme se aplikovat naše pojetí práva, spravedlnosti, trestu a jeho účinku na naprosto jinak uvažující entitu. Na někoho, kdo zjevně nechápe, že trest vězením ho má odradit od dalšího teroristického uvažování, že to není přípravný tábor, který mu jen umožní si vše v klidu promyslet. A společnost se poté jen diví, zapaluje svíčky a přemýšlí, jak je to možné, přece jsem ho za jeho dřívější myšlení a skutky potrestali, tak proč se nenapravil?

A teď k panu starostovi. Stal se zástupcem občanů, má tudíž jistý vliv a možnost činit samostatné rozhodnutí. Ale také politickou odpovědnost a minimálně morální povinnost reprezentovat svůj úřad. Dříve byl starosta, spolu s farářem a učitelem, nejváženější osobou obce. Představa, že by dřívější prototyp starosty předvedl takové divadlo jako ukázal starosta Novotný v ruské televizi, je nepředstavitelné. Věřím, že i voliči tohoto starosty si při sledování přenosu z debaty (lze najít i s českým překladem na internetu) přáli, aby volili někoho jiného. Pokud se někdo při debatě, když mluví jeho oponent, šklebí, dělá hloupé grimasy s cílem zesměšnit debatujícího, je to ubohé a takový diskutér by neměl mít vůbec možnost debatovat. Odhlédněme teď od toho, že jeho oponent byl zástupce pro mnohé nenáviděného Ruska. Podívejme se na styl debaty vedený řeporyjským starostou.

Základem každé debaty, a politické zvlášť, by měl být respekt k oponentovi. Bez tohoto respektu se stává z diskuse hloupá hospodská hádky založená na zesměšnění protivníka, ne na argumentaci. A v případě tohoto rozhovoru byla argumentace Novotného velice chabá. Kromě urážení protivníka a spousty divných grimas nepředvedl vůbec nic. Na faktické a jasně formulované dotazy nedokázal odpovědět. Pokud vůbec odpověděl, byla to odpověď ve stylu malého děcka (Vlasovci vraždili Poláky... vy rusáci jste taky vraždili Poláky). Řeporyjský starosta přitom drze mluvil za Česko a je představitelem české politiky. Co s tímhle dělat?

Na tohle nejsme připraveni. Stejně jako není společnost připravena na lidi, kteří mají ideologii tak zažranou v myšlení, že jejich myšlení není vůbec podobné myšlení běžnému v našich zemích, ba dokonce není příliš podobné myšlení lidskému. Odmítáme to vzít na vědomí a stéle se naivně snažíme aplikovat naše nápravné prostředky na tuhle cizí entitu. A umírají kvůli tomu nevinní lidé.

Stejně tak neumíme čelit člověku, který neuznává žádné hodnoty, kterého nelze přinutit, aby respektoval ostatní a choval se v mezích běžné slušnosti. Nejsme na to připraveni a neumíme se účinně bránit. Na v podstatě psychopatickou osobnost neplatí běžné metody umravnění, protože její myšlení je stejně cizí a neuchopitelné jako je myšlení naprogramovaného teroristy.

Snaha o nápravu takových věcí bude vždy pokulhávat za variacemi anomálií, které se budou vyskytovat. Důležité je se poučit. Když jsme draze (životem již mnoha lidí) zaplatili zkušenost, že jednou terorista, vždycky terorista, měli bychom se postarat, aby takový člověk nemohl chodit mezi lidmi. A když vidíme, že se může utrhnout lokální politik a tropit mezinárodní skandály, měli bychom minimálně více přemýšlet, komu dáváme ve volbách svůj hlas. Zatím nám ani jedno moc nejde.

Autor: Jaroslav Andrýsek | sobota 30.11.2019 11:54 | karma článku: 47.29 | přečteno: 11351x

Další články blogera

Jaroslav Andrýsek

Abychom mohli slavit, ne demonstrovat

Systémová chyba v pojetí politiky vyhnala tisíce lidí na Letnou. Má to nějaký smysl? Nemá. Ale jak to příště udělat lépe?

17.11.2019 v 12:28 | Karma článku: 21.54 | Přečteno: 631 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Jen to správně pojmenovat

Šaría banka nepůjčuje na úrok, má jen finanční přirážku. Ve Státním zdravotním ústavu se nepodvádělo, bylo to jen systémové pochybení. „Správným“ pojmenováním se podvod a lumpárna samozřejmě neskryje, ale stává se „stravitelnější“

22.2.2018 v 13:00 | Karma článku: 27.42 | Přečteno: 697 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Pijeme, kouříme, jsme tlustí a je nám to jedno

Typický Čech pravděpodobně vypadá jako obézní piják s věčně zapálenou cigaretou. Podle studie britského serveru Clinic compare jsme nejnezdravější zemí na světě. Co z toho vyplývá pro naše životy?

26.9.2017 v 15:32 | Karma článku: 33.65 | Přečteno: 1188 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jindřich Kubánek

Zkreslené vidění – Poctivec

Kdo chce s vlky býti, musí s nimi výti. Neboli mezi zloději může být svatým i lhář. Za příklad si můžeme vzít nositele Nobelovy ceny míru – Arafat, Obama, Mandela a další zrůdy.

13.12.2019 v 13:30 | Karma článku: 15.72 | Přečteno: 321 | Diskuse

Martin Faltýn

A já proč mi od rána zní v hlavě dětský hit o Lucince!

No protože, dnes mají všechny Lucie svátek. - Cože, vy ten hit neznáte? Tak se nerozpakujte a čtěte dál. Článek má naprosto odlehčující charakter, ale prozradím vám v něm i nejednu zajímavost.

13.12.2019 v 13:29 | Karma článku: 10.80 | Přečteno: 267 | Diskuse

Jan Ziegler

Jednotná povinná výbava pro evropské řidiče? To je výborný nápad

Na první pohled se to zdá jako maličkost, ale není to tak. V západních zemích může řidič dostat třeba za chybějící vestu pokutu i ve výši dvou průměrných českých měsíčních platů. A tady končí legrace.

13.12.2019 v 10:28 | Karma článku: 20.32 | Přečteno: 680 | Diskuse

Tamara Roubíčková

Je důležitější to co máte na hlavě, než to co máte v hlavě

Nedávno proběhl soud o velmi nebezpečné zdravotní sestře pro společnost, protože nosí černý šátek na hlavě. Před několika málo dny se ukázalo, že nebezpečný byl pacient bez pokrývky, ale s černotou ve své hlavě.

13.12.2019 v 9:05 | Karma článku: 11.06 | Přečteno: 523 | Diskuse

Luboš Smrčka

Vymírající ekonomiky

Ruská ekonomika má svých problémů dost, ale vymírání země je daleko podstatnější potíž, než chabý neproduktivní průmysl či fatální závislost na surovinách. Čína směřuje k demografické krizi nebývalých rozměrů.

13.12.2019 v 8:17 | Karma článku: 26.00 | Přečteno: 637 | Diskuse
Počet článků 83 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1675

Neskonalý optimista, který věří v dobro v lidech.

Najdete na iDNES.cz