Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ortel, Banga, diskuse na internetu a soudy

31. 07. 2017 19:43:34
Zpěvák Radek Banga protestoval při Zlatém slavíkovi proti kapele Ortel pískáním a odchodem ze sálu. V bouřlivé internetové diskusi, která se následně strhla, nechyběly urážky a výhrůžky. Co všechno je na tom špatně?

Kauza má pokračování. Dva pachatelé nejhrubších nadávek a výhrůžek Radkovi Bangovi byli obviněni. Měly by takové situace řešit soudy? Jak moc je vyjadřování na internetu svobodné a co všechno se dá tolerovat?

Začneme rozborem samotného „incidentu“ na loňském předávání cen ankety Zlatý slavík. Zpěvákovi Radkovi Bangovi se nelíbilo, že druhé místo obsadila skupina Ortel. Má tuto skupinu za xenofobní a šířící nenávist. A zřejmě se domníval, že by v takové anketě neměla mít místo. Je to jeho soukromý názor a to, že ho vyjádřil pískotem a poté opustil sál, je jeho soukromá iniciativa. Se kterou lze nesouhlasit, vzhledem k slavnostnímu charakteru akce, ale vcelku se proti tomu nedá až tak nic namítat (Dagmar Havlová si také zapískala v roce 1998 v Parlamentu, taky se to moc nehodilo, ale až tak moc se také nestalo). Naopak lze k tomu poznamenat, že takto vyjádřit svůj názor, to vyžadovalo „mít koule“. Takže osobní statečnost a schopnost jít proti proudu panu Bangovi rozhodně nechybí.

Dost sporně bych však hodnotil ocenění, které za tento čin obdržel. Cena Františka Kriegra za občanskou statečnost by v tomto případě rozhodně neměla být udělena. To si „udíleči“ této ceny přihřáli svou polívčičku a přiživili se na „výživném“ tématu. Pan Banga vyjádřil svůj názor, jak se mu texty a projev skupiny Ortel jeví. To je v pořádku, je to jeho názor (však skupina Ortel ho může žalovat, pokud se jí bude zdát, že jí to přineslo víc problémů než publicity). Nadace Charty 77, která toto ocenění udílí, tento „de facto“ soukromý názor pana Bangy posvětila, učinila oficiálním. A to již v pořádku není. Pozorně jsem poslouchal texty skupiny, xenofobii ani výzvy k nenávisti jsem tam nezaznamenal (pokud bychom za něco takového nepovažovali výzvy k vlastenectví). Takže na základě čeho nadace Charty 77 udělila takové ocenění? Nezasloužila by si trochu potáhnout po soudech?

Ale nechme nadaci, máme tu jiné adepty na „posezení v chládku“. Komentující na internetu, v diskusích a na sociálních sítích, se úspěšně skrývají za anonymitu. Je to brnění, které z malého, zapšklého, inteligenčně nepříliš zdatného a v podstatě velmi zbabělého jedince učiní rytíře „bez bázně a hany“. Stejně jako Samuel Colt vynálezem svého revolveru učinil druhořadou fyzickou sílu při vzájemné konfrontaci rozdováděných kovbojů (což kometoval výrokem: „Bůh stvořil muže silné a muže slabé, já jsem tento rozdíl vyrovnal“), tak anonymita internetu vyrovnává rozdíly v odvaze projevit a obhájit svůj názor.

Málokdo z vyhrožujících by dokázal své hrozby naplnit. A hodně málo by jich bylo, kteří by dokázali tváří v tvář objektu své nenávisti vůbec takovou hrozbu vyslovit. Ani ne proto, že by se báli žalovatelnosti svého tlachání, ale z prosté obavy, že by jim za to někdo dal přes tu jejich „nevymáchanou hubu“ (což je mnohdy jediný spolehlivý prostředek pro „kultivaci“ takových jedinců). Kdežto schováni za anonymitou monitoru, často pod falešným jménem, se cítí neohroženě. A tak „dští síru“ na všechny, kdo mají jiný názor, osočují je, nadávají jim, naváží se do jejich názorů, zpochybňují inteligenci svých oponentů (pokud se jim tedy podaří slovo inteligence správně napsat). Takoví jsou často úsměvní. Osobními útoky diskusi málokdy vyhrají a v konečném důsledku jsou pro smích oni sami.

Pokud však jejich ego v „brnění internetové anonymity“ naroste natolik, že začínají vyhrožovat násilím, smrtí, likvidací, jak se to stalo na adresu pana Bangy, je dobře, že je proti nim je zakročeno. Že jsou vytaženi z „brnění anonymity“ a musí se ze svých výroků zpovídat před soudem. Alespoň ti ostatní, kteří ještě nevyrostli v opravdové „internetové geroje“, ale zatím pouze osobním osočováním a hloupými připomínkami ničí slušné diskuse na internetu, vidí, že si nemohou dovolit úplně všechno. A to je v době, kdy virtuální prostor se stále více prolíná s prostorem reálným, velmi užitečná lekce. Lekce o tom, že v prostoru virtuálním jsou některé výroky stejně špatné a stejně postižitelné, jako v prostoru reálném. A vůbec nezáleží na tom, co bylo spouštěčem, jestli má pravdu Radek Banga nebo skupina Ortel.

Autor: Jaroslav Andrýsek | pondělí 31.7.2017 19:43 | karma článku: 31.77 | přečteno: 3158x

Další články blogera

Jaroslav Andrýsek

Pijeme, kouříme, jsme tlustí a je nám to jedno

Typický Čech pravděpodobně vypadá jako obézní piják s věčně zapálenou cigaretou. Podle studie britského serveru Clinic compare jsme nejnezdravější zemí na světě. Co z toho vyplývá pro naše životy?

26.9.2017 v 15:32 | Karma článku: 32.32 | Přečteno: 1035 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Nechte nám "Tuzemák", i kdyby byl karcinogenní!

Evropská komise nás zachraňuje. Když nepomohl zákaz používání názvu Rum, je třeba zakázat i tekutinu s názvem Tuzemák. Mohl by být karcinogenní. Chtějí nás zdravé a střízlivé. Presumpce neviny pro náš nebohý "rumíček" se nekoná.

21.9.2017 v 21:27 | Karma článku: 35.73 | Přečteno: 1376 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Pohled politika vždy směřuje vpřed

Parta slušně oblečených pánů a dam pózuje před fotoaparáty a kamerami. Představují programy pro následující volby. A všichni hledí hrdě vpřed a slibují, co všechno udělají. Ani jeden nemluví o tom, co už dokázal. Proč?

4.9.2017 v 21:24 | Karma článku: 23.83 | Přečteno: 327 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Když nebudou dálnice, nebude se jezdit

Ekologické organizace se snaží zablokovat stavbu dálnic. Jejich boj má přispět k lepšímu životnímu prostředí. Ale jak je to doopravdy?

16.8.2017 v 23:05 | Karma článku: 28.90 | Přečteno: 676 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karol Wild

Antisystémový Babiš

Termínem antisystémová strana se dnes označuje především hnutí ANO. Pomiňme ostatní, které jsou takto označované a zůstaňme u ANO.

23.10.2017 v 10:15 | Karma článku: 9.52 | Přečteno: 236 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Teroristé, migranti a kriminálníci brzy zaplaví celou Českou republiku

Od mnoha lidí slyším a čtu při diskusích na sociálních sítích, jak je to v Česku hrozné, jak se prý bojí večer vycházet na ulici a jaký mají strach z migrantů, kteří nás brzo zaplaví na základě Kalergiho plánu...

23.10.2017 v 9:10 | Karma článku: 15.21 | Přečteno: 1101 | Diskuse

Aleš Vavřinec

Jak jsem našel životní poslání ...

Zveřejňuju tady mou odpověd na FB dotaz, jak jsem se dostal k tomu co dělám, jak jsem našel svoje poslání, smysl ... tedy jak se mi to všechno stalo?

23.10.2017 v 7:28 | Karma článku: 3.58 | Přečteno: 111 | Diskuse

Dana Kellnerová

Sex jako mužská zbraň

Ženy odpradávna využívají svoji sexualitu k ovládnutí muže, kterého si vyberou, aby odvrátily hrozbu, že se muž začne poohlížet po jiných. Jak to mají někteří muži? Čtěte dál...

23.10.2017 v 7:00 | Karma článku: 12.15 | Přečteno: 715 |

Zuzana Palečková

Jen tak si užít

Rozdávají letáky, růže či koblihy, někteří dokonce se svým programem zvoní u dveří. Aspoň jednou za čas nám musí pozorně naslouchat. Letos se to většině moc nepovedlo, asi už zapomněli, jak se to dělá.

23.10.2017 v 1:29 | Karma článku: 7.45 | Přečteno: 205 | Diskuse
Počet článků 80 Celková karma 30.19 Průměrná čtenost 1559

Neskonalý optimista, který i přesto, že se ho život snaží válcovat, se stále drží na nohou. A nejen že se drží na nohou, ještě skáče, tančí a snaží se přesvědčit i ostatní, aby tančili a radovali se ze života.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.