Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Máme se co učit

28. 06. 2017 12:48:57
Nedostatek vody začíná trápit naši zemi. Pro zkušenosti se obracíme k Izraeli. Dobrá volba. Tato „pouštní“ země to s vodou umí. A mohla by nás toho spoustu naučit nejen ohledně hospodaření s vodou.

Sucho, málo dešťů i plýtvání vodou způsobuje, že se ocitáme v podobné situaci jako země s pouštním charakterem území. Zásoby podzemní vody pomalu ubývají a půda je tak vyprahlá, že i když zaprší, voda steče po povrchu do potoků a řek a k obnově podzemních zásob příliš nepřispěje. Nedobrá to situace.

Poručit počasí a celkovému klimatu zatím neumíme (což je nejspíše dobře, kdoví jak bychom s takovým „darem“ naložili), takže nezbývá, než uchránit zásoby vody omezením jejího čerpání. Pro rady, jak zachovat zásoby vody, se naši odborníci rozhodli využít zemi, která má v této problematice mnoho zkušeností a prokazatelné výsledky – Izrael. V této zemi, ač je převážná část jejího území pouští, nedostatkem vody netrpí. Je to dáno investicemi do technologií, které zajistí efektivní využití podzemních vod. Díky tomu ani lidé žijící v oázách v poušti netrpí nedostatkem, ba dokonce si mohou dovolit zavlažovat rozsáhlé plochy zemědělské půdy a skleníků. Proto konzultacím a spolupráci našich předních vodohospodářů a pracovníků ministerstva, nelze než zatleskat. Pravda, u nás to bude tvrdší oříšek než v pouštním Izraeli, především díky schopnosti našich předchozích vládců vše rozprodat, či přímo darovat, takzvaným „strategickým zahraničním investorům“, kteří teď sosají zisky a budou tou pověstnou „žábou na prameni“ při snaze o šetření vodou (nemají na tom naprosto žádný zájem, protože čím větší spotřeba, tím větší zisk, pro ně). Ale to vše se dá vyřešit, buďme optimisté.

Základním předpokladem pro úspěšné řešení však je nutnost změnit celkový přístup našich lidí k vodě. Voda je pokladem, který si musíme schraňovat a hýčkat, nikoli s ní plýtvat. Tady se nesmí projevovat to naše oblíbené „z cizího neteče“. Protože ono nikdy neteče z cizího, vždy z našeho.

I když mnohdy zastávám názor, že osvětou a mluvením se toho příliš nedosáhne, že je třeba volit tvrdší řešení, že pouze srážka s tvrdou realitou donutí člověka změnit své uvažování, návyky a přístup, v tomto případě si to nemyslím. Tohle není jen o řešení konkrétního problému, má to hlubší kořeny a začít s osvětou je maximálně žádoucí a potřebné (na základních školách, na dalších vzdělávacích stupních, i obecně mezi všemi lidmi). Nejen, jak je důležitá voda a že si jí musíme vážit, neznečisťovat a neplýtvat s ní, ale obecně o tom, jak je důležité si vážit všeho, co v naší zemi máme. Jak je třeba nebýt lhostejný a starat se o to, co máme, s péčí „řádného hospodáře“, protože je to opravdu naše.

Vrátím se k Izraeli. Poté, co člověk s povděkem kvituje, že využít povolenou hmotnost zavazadla do letadla na dovezení kanystru vody v domnění, že zde bude vyvážena zlatem, by byl nápad více než hloupý a zvykne si, že dopravní značky uprostřed pouště varující před přívalovou vlnou, schopnou smést ze silnice i automobil, nejsou dílem místního vtipálka, ale upozornění na reálné nebezpečí (pravda, nepříliš časté, při několikaměsíčním pobytu v pouštní části Izraele jsme příliš deště neviděli), tak si nelze nevšimnout, jak je tato země pospolitá. Jak ji všichni berou za svoji vlast, za svoji rodinu. A to, co je náš člověk schopen udělat většinou pouze v rámci svojí nejbližší rodiny (takže ušetřit vodu pro své dítě, postavit se na odpor útočníkovi ohrožujícímu jeho příbuzné), dokáží obyvatelé Izraele aplikovat do praxe i v rámci vlasti a státu. Protože vlast a stát jsou jejich rodinou. Tohle bychom si měli vzít za své i u nás. Takové myšlení a cítění bychom měli podporovat. Pak bychom i s vodou lépe hospodařili (určitě lépe, než když se to bude prosazovat represemi, zdražováním, pokutami, zákazy, jak je u nás dobrým zvykem a jak už se zase i v případě vody chystají politici učinit). Ale hlavně bychom se cítili bezpečněji v naší vlasti, protože bychom věděli, že se nás vždy zastane „někdo z rodiny“, náš spoluobčan. Tak jako v Izraeli. Takovému přístupu bychom se měli od nich přiučit.

Vím, je to úkol heroický, nesnadný. Ale pracovat na něm bychom měli! Je to důležitější než cokoliv jiného. Protože zásoby vody budou ubývat a bezpečnostní situace se bude zhoršovat. Alespoň tomu vše nasvědčuje. Tak abychom byli připraveni.

Autor: Jaroslav Andrýsek | středa 28.6.2017 12:48 | karma článku: 21.82 | přečteno: 571x

Další články blogera

Jaroslav Andrýsek

Důchodové pilíře a narovnané podnikatelské prostředí

EET posloužilo k narovnání podnikatelského prostředí. Restauratéři přestali šidit stát ... a tak museli zdražit. Doputuje do státní kasy více peněz? A bude na důchody?

25.7.2017 v 12:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 25 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Bezpečnostní rám jako záminka pro násilí

Zavraždění dvou policistů zbraněmi ukrytými na Chrámové hoře v Jeruzalémě přimělo Izrael instalovat u vstupu na toto místo bezpečnostní rámy. Proč se toto opatření stalo záminkou pro další vraždy?

22.7.2017 v 20:13 | Karma článku: 36.66 | Přečteno: 1137 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Miloš Zeman verze 2.0

Novopečený kandidát na prezidenta pan Petr Hannig chce navázat na politiku Miloše Zemana. Je to dobrá strategie? Má šanci uspět?

19.7.2017 v 13:11 | Karma článku: 24.22 | Přečteno: 905 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Dvojí kvalita potravin! Co s tím bude dělat EU?

Test kvality potravin prokázal, že dostáváme pod stejnou značkou ve stejném balení podstatně horší produkty než Němci. Bude s tím něco dělat Evropská unie?

11.7.2017 v 9:52 | Karma článku: 44.23 | Přečteno: 4060 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaroslav Andrýsek

Důchodové pilíře a narovnané podnikatelské prostředí

EET posloužilo k narovnání podnikatelského prostředí. Restauratéři přestali šidit stát ... a tak museli zdražit. Doputuje do státní kasy více peněz? A bude na důchody?

25.7.2017 v 12:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 25 | Diskuse

Daniela Kovářová

Justiční pseudoproblémy se ženami

České soudnictví diskriminuje ženy, prohlásil před několika dny ministr spravedlnosti, když si přečetl Výroční statistickou zprávu české justice za rok 2016.

25.7.2017 v 11:21 | Karma článku: 9.92 | Přečteno: 372 | Diskuse

Jiri Machotka

Evropa kráčí do nesvobody

Co je to totalitarismus, co je autoritativní režim a jak se liší od demokracie? Co můžeme udělat, aby se demokracie nezvrhla zpět do nesvobody?

25.7.2017 v 10:27 | Karma článku: 14.89 | Přečteno: 562 | Diskuse

Václav Vít

Soukromý apokryf s ručením dosti omezeným

Tak se to možná semlelo před oněmi dvěma milénii. Mohla v tom být i politika, ale tu zatím hoďme za hlavu. Stále ještě máme rozmarné léto.

25.7.2017 v 9:52 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 64 | Diskuse

Aleš Vavřinec

Bankéř nebo bezdomovec - který život má smysl?

Procházím moderním parkem a doslova zírám, jak moc se za pár měsíců dokázal proměnit. Dobrá práce Klatovy! Míjím čistou bílou lavičku a na ní opilého pána bez domova. Dlouhý pohled do očí, ze kterých vnímám obrovskou prázdnotu...

25.7.2017 v 8:36 | Karma článku: 10.60 | Přečteno: 306 | Diskuse
Počet článků 72 Celková karma 33.93 Průměrná čtenost 1538

Neskonalý optimista, který i přesto, že se ho život snaží válcovat, se stále drží na nohou. A nejen že se drží na nohou, ještě skáče, tančí a snaží se přesvědčit i ostatní, aby tančili a radovali se ze života.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.