Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nové sliby přicházejí, staré jsou zapomenuty

17. 06. 2017 12:31:23
ČSSD předložila krásný plán, co všechno by nám chtěla v příštím volebním období dopřát. Zhodnocení, jak se podařilo splnit sliby z období předchozího, by mělo být samozřejmostí. Tak proč se o něm nikde nedočteme?

Než načneme novou kapitolu, novou etapu, nové období života, bývá dobrým zvykem zhodnotit, jak se podařily splnit úkoly z období minulého. Kritickým okem shlédnout, zhodnotit, uzavřít. U politiků se však tyto dobré zvyky nenosí. Minulý program je zapomenut, je to loňský sníh, včerejší noviny.

ČSSD, jakožto strana, která nalákala v minulých volbách na svůj program takové množství voličů, že je to vyšvihlo do pozice vládnoucí strany, by takové ohlédnutí měla udělat bezpodmínečně. Stále tvrdí, jak mají volební programy jasné, čitelné, konkrétní a reálné. Nebude tudíž žádný problém vzít minulý volební program a bod po bodu ho zhodnotit. Dá se dokonce procentuálně vyjádřit, nakolik se ten který konkrétní bod podařilo splnit. Tak sem s tím, milá ČSSD! Měli jste to udělat ještě před vypuštěním nového souborů líbivých slibů. Pročpak se toho nikdo ve vaší partaji nechopil? Je přece normální nejdříve složit účty, vyčíslit svůj přínos pro tuto zemi. A teprve potom žádat o možnost řídit naší republiku v dalších letech.

Pokud strana naslibuje nemožné (nebo možné, ale vlastně nechtěné, jen to dobře na papíře vypadá) a pak ve volbách neuspěje, dostane se do opozice, dá se na takové sliby v klidu zapomenout. Před novými volbami se takový program jen opráší, doplní podle aktuálních potřeb a vývoje situace v zemi, a jede se dál. Ale strana, která měla možnost po celé volební období svůj program naplňovat, by měla složit účty a všem ukázat, jak se jí to podařilo. Aby měli voliči jasnou představu, nakolik je strana balamutí, nakolik je schopna udělat takový program, který je reálný a nakolik je schopna ho splnit. Na námitku, že jim všechno zhatili koaliční partneři, nelze brát ohledy. Pokud si nedokáží svůj program prosadit v koalici, jsou stejně neschopni, jako by se do vlády vůbec nedostali. A nezaslouží si tam být ani příště.

Co se týče samotných slibů ČSSD. Zvýšení mzdy, i té minimální, a přitom snížení daňové zátěže, je velice hezký slib. Bohužel nám pan předseda parlamentu Štěch před pár dny nastínil, jak chce dosáhnout toho, že bude více peněz pro stát. Takže tyto sliby, jak se všichni budeme mít lépe, dostaly trochu hořký nádech (houkání sirén, svolávajících dělný lid do montovny, jde již zdáli slyšet).

Děti a senioři, aby jezdili zadarmo, je také velice hezký slib. Ale nebylo by lepší rodinám s dětmi a důchodcům přidat nějakou tu korunu? Mohli by cestovat, nebo si za to koupit chleba, dle uvážení a momentální potřeby.

A sliby ohledně zlepšení pracovních podmínek? Takže další sešněrování pracovního trhu novými nařízeními, zákazy a vyhláškami. Dobře oni. Zcela v duchu minulého období. Ale to nebyla žádná hitparáda, co se výsledků represivních nařízení týče. Takže operovat s takovými přísliby, by se nemuselo ČSSD až tak vyplatit, spoustu lidí omezování a zákazy už pěkně štvou.

A školství? Slíbit ve školství plat 130 procent průměrné mzdy a neudělat nic jiného, je cesta do pekla. Ve školství je třeba systémová změna. Dokud to bude tak, že na „pajdák“ chodí ti, co by se jinou prací neuživili a tak se jim hodí vysokoškolský titul, a tam ho nejsnáze získají, je to špatné. Navýšení mzdy jich přiláká ještě mnohem víc a úroveň školství půjde rapidně dolů. Nedá se nic říct proti snaze učitele dobře zaplatit, ale aby si zasloužili takovou mzdu, musí být kriteria přijetí na učitelské obory mnohem tvrdší, ve školství musí být opravdoví profesionálové. Protože dokázat aplikovat nabyté vědomosti je těžké, ale někoho je naučit, je úkol ještě mnohem těžší. Takže by ho měli dělat jen ti, co na to opravdu mají. Nesmí platit pořekadlo: „nejsi moc chytrý a chceš školu, tak jdi na pajdák“. (Omlouvám se všem, kdo jsou dostatečně schopni a na učitelské obory jdou s přesvědčením, že chtějí opravdu kvalitně učit, že na to mají schopnosti a cítí to jako své poslání). Každopádně, jen populisticky slíbit školství slušné peníze, nestačí.

Ale abychom se vrátili k základnímu tématu tohoto článku. Kdy se dočkáme od ČSSD přesného vyhodnocení splnění minulého volebního programu? Abychom věděli, do jaké míry jsou schopni splnit ten současný. (Můj postoj k ČSSD to nezmění, nejsou „mým šálkem čaje“, ale jejich sympatizanti a potenciální voliči by měli mít možnost si udělat obrázek co nejkomplexnější, aby zbytečně nenaletěli. Stejné podmínky platí i pro ostatní strany, které se uchází o náš hlas, a již měly možnost svůj program realizovat). Netrpělivě čekáme na takový dokument.

Autor: Jaroslav Andrýsek | sobota 17.6.2017 12:31 | karma článku: 34.08 | přečteno: 890x

Další články blogera

Jaroslav Andrýsek

Pohled politika vždy směřuje vpřed

Parta slušně oblečených pánů a dam pózuje před fotoaparáty a kamerami. Představují programy pro následující volby. A všichni hledí hrdě vpřed a slibují, co všechno udělají. Ani jeden nemluví o tom, co už dokázal. Proč?

4.9.2017 v 21:24 | Karma článku: 23.14 | Přečteno: 286 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Když nebudou dálnice, nebude se jezdit

Ekologické organizace se snaží zablokovat stavbu dálnic. Jejich boj má přispět k lepšímu životnímu prostředí. Ale jak je to doopravdy?

16.8.2017 v 23:05 | Karma článku: 28.69 | Přečteno: 648 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Dávky, dary, dotace

Rodina paterčat přišla o sociální dávky, protože obdržela dar ve formě sbírky. Rozhodl soud správně? Kotlíkové dotace jsou jen pro ty, co vystojí frontu a nepředběhne je kurýr. Je to spravedlivé rozdělování?

1.8.2017 v 21:03 | Karma článku: 34.53 | Přečteno: 1267 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Ortel, Banga, diskuse na internetu a soudy

Zpěvák Radek Banga protestoval při Zlatém slavíkovi proti kapele Ortel pískáním a odchodem ze sálu. V bouřlivé internetové diskusi, která se následně strhla, nechyběly urážky a výhrůžky. Co všechno je na tom špatně?

31.7.2017 v 19:43 | Karma článku: 31.77 | Přečteno: 3145 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiřina Holotová

Soud přednesl správné argumenty v odvolacím řízení kauzy "hidžáb ve škole"

"V sekulárním Česku je nutno chránit právo být bez vyznání stejně, jako právo náboženství vyznávat." Tato argumentace zazněla z úst předsedy senátu. Odvolací soud tak potvrdil lednový verdikt první instance o zamítnutí žaloby.

19.9.2017 v 18:05 | Karma článku: 23.23 | Přečteno: 347 | Diskuse

Jan Ziegler

Okamurovský populismus, to jsou tzv. novomanželské půjčky

Rodiny by podle plánů Strany přímé demokracie Tomia Okamura měly dostávat 300 tisíc korun novomanželské bezúročné půjčky. Při narození třetího dítěte by je už nemusely vracet. To je zločinné mrhání peněz..

19.9.2017 v 17:23 | Karma článku: 13.47 | Přečteno: 294 | Diskuse

Pavel Kamas

Volební ovce

S blížícími volbami se odehrává více a více vtipných (nebo tragických?) situací. Rozhovory a komentáře jsou toho plné. Obavu z ANO začíná střídat obava, že by část poslanců mohli získat Piráti. A ČSSD se rozhodla vyhrát volby.

19.9.2017 v 15:59 | Karma článku: 10.74 | Přečteno: 274 | Diskuse

Petr Burian

Síla peněz

Žmoulajíce potištěný papírek s nápisem 1000kč přemýšlejí mnozí co za něj dostanou a zda-li vůbec. Zda a jak jsou bankovky kryté. Nejlépe kdyby byly kryté speciálními jednotkami v ulicích, jako dnes celá Francie a mnohé jiné země.

19.9.2017 v 13:47 | Karma článku: 7.65 | Přečteno: 251 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Bravo, pane prezidente. Bravo!

Nestává se často, aby byl Miloš Zeman autorem těchto řádků chválen. Pokud jde ale o jeho úsudek týkající se Izraele, dalo by se lidově říci, že nemá chybu. Nejnověji nás o tom přesvědčil během nynější návštěvy USA.

19.9.2017 v 13:45 | Karma článku: 32.48 | Přečteno: 840 | Diskuse
Počet článků 78 Celková karma 31.02 Průměrná čtenost 1564

Neskonalý optimista, který i přesto, že se ho život snaží válcovat, se stále drží na nohou. A nejen že se drží na nohou, ještě skáče, tančí a snaží se přesvědčit i ostatní, aby tančili a radovali se ze života.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.