Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řešení problémů nebo jen diskriminace naruby?

7. 06. 2017 12:51:42
Romové ve slovenské obci Čirč dostali levně do pronájmu pozemky, na kterých si předtím načerno postavili své obydlí. Je to dobré řešení?

Starosta Čirče, obce na východním Slovensku, je chválen za vyřešení letitého problému s černými stavbami. Romové si vystavěli svoji osadu na pozemcích, které jim nepatřily. Opustit svoje domovy samozřejmě odmítali a černé stavby byly tím pádem problém, který zdánlivě neměl řešení. Starosta obce ho však našel. Obešel vlastníky pozemků, na kterých stavby stojí, a dohodl se s nimi, že je věnují obci. Obec pak mohla zlegalizovat, do té doby načerno provozované obydlí, a Romům stanovit pronájem. Problém byl tudíž vyřešen k všeobecné spokojenosti. Opravdu? Všichni jsou spokojeni s takovým řešením? Myslím, že ne, jen se o tom moc nemluví.

V první řadě vlastníci pozemků. Sto padesát lidí bylo tak velkorysých, že své pozemky věnovali obci? Ti Slováci jsou teda lidumilové. Být to u nás, tak se nemusíme tak handrkovat s vlastníky pozemků v místech plánovaných obchvatů nebo dálničních tahů. Stačilo by zajít za majitelem a požádat, rád by pozemek státu věnoval. Ale všichni tušíme, že se za tím skrývá nějaká „čertovina“. Majitelé své pozemky měli možnost využívat pouze „de jure“, ale „de facto“ k nim neměli ani přístup. Představa, že si půjdu doprostřed romské osady na svůj pozemek zasadit brambory, je dost úsměvná (a co teprve jít si je tam sklidit). A bez vyhlídky na změnu. Takže takové pozemky byly pro majitele naprosto bezcenné a nevyužitelné. Prodat by se je nikomu nepodařilo, ze stejných důvodů, jako se je nepodařilo využívat pro svou potřebu. Darování obci proto nemuselo až tak bolet.

Takže majitele máme vyřešeny. Sice přišli o svůj majetek, ale tento byl dlouhodobě znehodnocený a neuživatelný, tak věnovat ho je správná věc. Kdo by to neudělal, byl by za „škrťu a paďoura“ a povláčeli bychom ho po médiích, že zhatil bohulibou věc. Takto asi uvažoval starosta obce. Protože, pokud by uvažoval jinak, přišel by jistě na řešení se stejným výsledkem, jen spravedlivějším pro všechny strany. Proč nepřišel za majiteli pozemků s nabídkou odkupu za normální cenu, na základě cenové mapy a bonity půdy? Obec by pozemky odkoupila a Romové, kteří by tam chtěli zůstat bydlet, by cenu postupně splatili. A i kdyby na odkup obec neměla peníze, jistě by šlo s majiteli dohodnout splátky, jak by byly spláceny novými uživateli těchto pozemků. Majitelé by jistě rádi souhlasili, když byli ochotni (byť vlastně nedobrovolně) dát pozemky i zadarmo. Tím by byla odstraněna první nespravedlnost, ta vůči majitelům konkrétních pozemků.

Ale jsou zde ještě přinejmenším dvě nespravedlnosti, které vyvolávají negativní reakce u všech ostatních lidí. Kdybych já si postavil na cizím pozemku nějakou chatrč bez povolení, přijel by buldozer a nikdo by se mnou nebavil. Proč Romové mohou? Nemohou, jen se nikdo k řešení tohoto problému nedokáže postavit čelem. A tady je třeba starostu Čirče pochválit. Ví, že to nějak musí řešit (kdo jiný by to měl vědět lépe, než starosta obce s tříčtvrtinovým zastoupením Romů) a taky to řešil! Slovenská media se tomuto případu věnují podrobněji a tak se lze dopátrat, že po tomto aktu převzetí pozemků, starosta vyhlásil stop stav na další černé stavby a ten buldozer by tam opravdu najel. Což je jasné deklarování toho, že dobrá, doteď jste se mohli spoléhat na naši shovívavost (spíše zbabělost a neochotu řešit opravdu palčivé problémy na rovinu), teď když jsme vám udělali ústupek v tom, že vaše dosavadní stavby nezboříme, ale dokonce zlegalizujeme a umožníme vám je užívat, očekáváme, že se dalšího takového nezákonného jednání nebudete dopouštět, budeme s vámi jednat jako s jakýmkoliv jiným člověkem. Přímé a dobré řešení, odstranění té diskriminace naruby.

Zbývá poslední nespravedlnost. Proč ostatní nemají možnost mít v pronájmu pozemky za tak směšnou cenu jako dostali Romové? Platí ročně za metr čtvereční 25 centů (cca 6,50 Kč). To je nespravedlnost a diskriminace ostatních více než zjevná. Že by víc nezaplatili, protože nemají peníze? No a co má být, ostatní lidé si také mohou dovolit jen to, na co mají. Všechno správně. Ale situaci to neřeší. A přitom je i v tomto případě řešení žalostně jednoduché. Kdyby Romové místo placení nájmu spláceli výkupní cenu pozemku, bylo by to v pořádku. Sice by museli asi trochu přitlačit, při šesti padesáti korunách by splácení trvalo desítky let. Ale spláceli by původním majitelům skutečnou cenu pozemků, obec by byla prostředníkem, garantem a správcem při této transakci. Pozemky by pak zůstaly sice v majetku obce, protože většina Romů má exekuce, takže by si vlastnictví příliš neužili, ale měli by garantován pronájem klidně na sto let a za cenu víc než symbolickou. To už by nikoho nepobuřovalo a ostatní by se necítili diskriminováni, protože pozemky by již „de facto“ patřili Romům. A samozřejmě by museli také splácet ostatní náklady, které stát se zlegalizováním jejich černých staveb měl. I pokutu, protože ta přichází v takových případech vždycky. Nemusela by být velká, ale měla by být, pro tu spravedlnost.

Takže, abych to shrnul a odpověděl na otázku z nadpisu. Jak to provedl starosta slovenské Čirče není dobré řešení problému, protože to právem vyvolává debaty o diskriminaci těch ostatních. Při takových řešeních se nemůže nikdo divit, že Romové nejsou v oblibě. Starosta sice konkrétním Romům možná pomohl, ale jejich etniku, jako celku, prokázal medvědí službu. Šlo to udělat lépe, spravedlivěji. Ale uznání si pan starosta určitě zaslouží. Že problém řeší, nejen o tom mluví, jako mnoho politiků, že nastavil nulovou čáru, výchozí bod, a snad již nebude docházet k pozitivní diskriminaci. A v případě nových černých staveb již vyjedou buldozery. Protože nic lidi neštve víc, než nespravedlnost.

Autor: Jaroslav Andrýsek | středa 7.6.2017 12:51 | karma článku: 34.87 | přečteno: 1429x

Další články blogera

Jaroslav Andrýsek

Důchodové pilíře a narovnané podnikatelské prostředí

EET posloužilo k narovnání podnikatelského prostředí. Restauratéři přestali šidit stát ... a tak museli zdražit. Doputuje do státní kasy více peněz? A bude na důchody?

25.7.2017 v 12:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 25 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Bezpečnostní rám jako záminka pro násilí

Zavraždění dvou policistů zbraněmi ukrytými na Chrámové hoře v Jeruzalémě přimělo Izrael instalovat u vstupu na toto místo bezpečnostní rámy. Proč se toto opatření stalo záminkou pro další vraždy?

22.7.2017 v 20:13 | Karma článku: 36.66 | Přečteno: 1137 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Miloš Zeman verze 2.0

Novopečený kandidát na prezidenta pan Petr Hannig chce navázat na politiku Miloše Zemana. Je to dobrá strategie? Má šanci uspět?

19.7.2017 v 13:11 | Karma článku: 24.22 | Přečteno: 905 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Dvojí kvalita potravin! Co s tím bude dělat EU?

Test kvality potravin prokázal, že dostáváme pod stejnou značkou ve stejném balení podstatně horší produkty než Němci. Bude s tím něco dělat Evropská unie?

11.7.2017 v 9:52 | Karma článku: 44.23 | Přečteno: 4060 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaroslav Andrýsek

Důchodové pilíře a narovnané podnikatelské prostředí

EET posloužilo k narovnání podnikatelského prostředí. Restauratéři přestali šidit stát ... a tak museli zdražit. Doputuje do státní kasy více peněz? A bude na důchody?

25.7.2017 v 12:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 25 | Diskuse

Daniela Kovářová

Justiční pseudoproblémy se ženami

České soudnictví diskriminuje ženy, prohlásil před několika dny ministr spravedlnosti, když si přečetl Výroční statistickou zprávu české justice za rok 2016.

25.7.2017 v 11:21 | Karma článku: 9.92 | Přečteno: 372 | Diskuse

Jiri Machotka

Evropa kráčí do nesvobody

Co je to totalitarismus, co je autoritativní režim a jak se liší od demokracie? Co můžeme udělat, aby se demokracie nezvrhla zpět do nesvobody?

25.7.2017 v 10:27 | Karma článku: 14.89 | Přečteno: 562 | Diskuse

Václav Vít

Soukromý apokryf s ručením dosti omezeným

Tak se to možná semlelo před oněmi dvěma milénii. Mohla v tom být i politika, ale tu zatím hoďme za hlavu. Stále ještě máme rozmarné léto.

25.7.2017 v 9:52 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 64 | Diskuse

Aleš Vavřinec

Bankéř nebo bezdomovec - který život má smysl?

Procházím moderním parkem a doslova zírám, jak moc se za pár měsíců dokázal proměnit. Dobrá práce Klatovy! Míjím čistou bílou lavičku a na ní opilého pána bez domova. Dlouhý pohled do očí, ze kterých vnímám obrovskou prázdnotu...

25.7.2017 v 8:36 | Karma článku: 10.60 | Přečteno: 306 | Diskuse
Počet článků 72 Celková karma 33.93 Průměrná čtenost 1538

Neskonalý optimista, který i přesto, že se ho život snaží válcovat, se stále drží na nohou. A nejen že se drží na nohou, ještě skáče, tančí a snaží se přesvědčit i ostatní, aby tančili a radovali se ze života.



Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.