Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žijeme v kouzelné zemi

29. 05. 2017 11:29:53
Když si jdete pro dědictví, musíte u notáře použít magické zaklínadlo. Neznáte-li, smůla, může vás to stát celý váš majetek. Proč se dělají tak špatné zákony?

Dědictví je spojeno se smutnou událostí, s odchodem někoho nám blízkého (většinou, úmrtí neznámého strýčka zbohatnuvšího na ropných polích kdesi v Americe, kterého jste nikdy neviděli, tak nezasáhne, ale kolik je takových případů, že ano?). Ale i samotné převzetí dědictví se může stát pro nás noční můrou a událostí více než smutnou. Neznáte-li kouzelnou formulku! Jste-li kouzelník nižší kategorie, nebo dokonce jen obyčejný člověk, nemusíte o ní samozřejmě vůbec vědět. Kdo má předpokládat, že vaše spokojené bytí v budoucnu, závisí na vyřčení nějakých magických slov? A máte problém.

Chcete-li dědit, dědíte i dluhy. Pokud jsou větší než dědictví, mohou vás finančně zruinovat. Aby se tak nestalo, musíte u notáře pronést zaklínadlo: „Uplatňuji výhradu soupisu majetku“. Věta, která smrtelníkovi nedává až tak příliš smyslu, vlastně jako každé jiné zaklínadlo, abrakadabra, čárymáryfuk. Ale tato magická věta dokáže zastavit temné síly (ale i oprávněné věřitele, jenže ti se většinou hlásí dostatečně včas, takže víte, jestli jich není víc, než je hodnota děděného majetku), aby nebraly majetek váš, když vy za nic nemůžete, ale pouze majetek vašeho zesnulého příbuzného.

Je šílené, že takto je postaven náš občanský zákoník. Zákoník nemá být knihou kouzel, postavenou na zaříkadlech, které pokud neznáte, nebo nevyslovíte včas, v tu správnou chvíli, na tom správném místě, mohou způsobit váš pád do chudoby. Má to být dokument jasný, přehledný, transparentní, spravedlnost zajišťující. A takové má být i dědické řízení. Aby se dostalo spravedlnosti dědicům i věřitelům zemřelého. V podobě, jak je to dnes, je to neuvěřitelný paskvil. Nástraha věty, že „neznalost zákona neomlouvá“, vyhnaná ad absurdum. Proč tomu tak je?

Důvodů bude asi víc, i když se to pořád točí kolem toho samého. Už není moc kde brát a tak se loví, pomocí těchto pastí, pastí, pastiček, i lidé kolem člověka zadluženého. Že umřel, než stihl všechno zaplatit, je od něho fakt podraz, ještě nebyl dostatečně vytěžen, takže si počkat na jeho následníky a lapit je do stejné sítě jako jeho, se jeví jako oprávněný požadavek (toto je míněno samozřejmě ironicky).

Dalším důvodem bude, že páni notáři, advokáti a další persóny znalé práva, potřebují zákazníky. Odměny mají řádné, tarify stanovené, tudíž je to taková kartelová dohoda, levněji to prostě neseženete. A tak většina lidí, majíce hluboko do kapsy, se odhodlá zaplatit služby advokátů teprve ve chvíli, kdy se to jeví naprosto nevyhnutelné. To je třeba změnit (míní advokáti). A takový zákon, kde se počítá s kouzelnými formulkami, je pro to naprosto ideální. Když si nebude člověk jistý, jestli není potřeba pro ochránění svých práv nějaké zaříkadlo, raději si zaplatí pana kouzelníka (pardon, advokáta), který je všechny zná.

Když se vrátíme k dědictví. Nejlepší by samozřejmě bylo, pokud o našem drahém zesnulém víme vše, takže jdeme k notáři a nemusíme přemýšlet, jestli známe správná zaklínadla. Jenže tak to skoro nikdy není. Ono to prostě nejde. I člověk nám nejbližší má své tajemství. A jejich hloubka i důvody mohou být naprosto neodhadnutelné. Co s tím?

Řešení je poměrně jednoduché. Pohnat k odpovědnosti tvůrce zákonů s kouzelnými formulkami. Požadovat od nich vysvětlení, proč tam tyto zaříkadla jsou. Pokud to vysvětlit nedokáží (že chtěli ponechat dědici možnost volby, aby se po zbytek života obával, že mu někdo sebere jeho majetek pro dluhy, o kterých neví, by jako vysvětlení neobstálo), je jasné, že podlehli lobbingu některé zájmové skupiny. A pak jim za to náleží potrestání.

Dokud se na toto (a i na další paskvily v zákonech) budeme dívat jen jako na nedokonalosti a nedomyšlenosti (a takto to omlouvat, i když si na tom někdo těžce nahrabe), budeme stále v kouzelné zemi. Jenže kouzlit se bude jen ku prospěchu některých. Většina na to doplatí.

Autor: Jaroslav Andrýsek | pondělí 29.5.2017 11:29 | karma článku: 38.51 | přečteno: 2617x

Další články blogera

Jaroslav Andrýsek

Pohled politika vždy směřuje vpřed

Parta slušně oblečených pánů a dam pózuje před fotoaparáty a kamerami. Představují programy pro následující volby. A všichni hledí hrdě vpřed a slibují, co všechno udělají. Ani jeden nemluví o tom, co už dokázal. Proč?

4.9.2017 v 21:24 | Karma článku: 23.14 | Přečteno: 286 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Když nebudou dálnice, nebude se jezdit

Ekologické organizace se snaží zablokovat stavbu dálnic. Jejich boj má přispět k lepšímu životnímu prostředí. Ale jak je to doopravdy?

16.8.2017 v 23:05 | Karma článku: 28.69 | Přečteno: 648 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Dávky, dary, dotace

Rodina paterčat přišla o sociální dávky, protože obdržela dar ve formě sbírky. Rozhodl soud správně? Kotlíkové dotace jsou jen pro ty, co vystojí frontu a nepředběhne je kurýr. Je to spravedlivé rozdělování?

1.8.2017 v 21:03 | Karma článku: 34.53 | Přečteno: 1267 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Ortel, Banga, diskuse na internetu a soudy

Zpěvák Radek Banga protestoval při Zlatém slavíkovi proti kapele Ortel pískáním a odchodem ze sálu. V bouřlivé internetové diskusi, která se následně strhla, nechyběly urážky a výhrůžky. Co všechno je na tom špatně?

31.7.2017 v 19:43 | Karma článku: 31.77 | Přečteno: 3145 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Richard Siemko

Islámský terorismus

Pokud nelhal překlad projevu prezidenta Trumana v OSN, neváhal vyslovit to, co je leckde mediálně nepřípustné. Jednoznačně označil teroristy, kteří své masové vraždy páchají se zvoláním Alláhu Akbar, jako Islámský terorismus.

19.9.2017 v 18:59 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Kateřina Kostrůnková

Pustošená Amerika hlásí desítky mrtvých, Jižní Asie přes 2100 obětí. Nevyváženost médií.

Hurikány v Americe ukazují nejen sílu přírody, ale především sílu médií. Všechna pozornost je obrácena k západu. O silném monzunu a jeho obětech v jižní Asii se však téměř neinformuje.

19.9.2017 v 18:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 3 | Diskuse

Karel Trčálek

Komu je určena propaganda synka z Poruby?

Podle pamětníků býval prý synek z Poruby celkem vtipným pozorovatelem života. On sám nejlíp ví, proč se dal na propagandu, poněkud směšnou ve své předstírané nevážnosti

19.9.2017 v 18:42 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 30 | Diskuse

Tomáš Gayer

Jasné známky diskriminace

Klíčová slova tohoto miniblogu: kauza, nésti, známka, jasný, diskriminace, střelná zbraň, pouhý, záminka, nepřijetí, škola.

19.9.2017 v 18:15 | Karma článku: 13.17 | Přečteno: 157 | Diskuse

Markéta Kabourková

Umění sportu

Umění a sport nás provází od nepaměti a jdou společně ruku v ruce na celém světě. Nejen estetická, ale rovněž etická kultura spojují umění se sportem.

19.9.2017 v 18:08 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 49 | Diskuse
Počet článků 78 Celková karma 31.02 Průměrná čtenost 1564

Neskonalý optimista, který i přesto, že se ho život snaží válcovat, se stále drží na nohou. A nejen že se drží na nohou, ještě skáče, tančí a snaží se přesvědčit i ostatní, aby tančili a radovali se ze života.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.