Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žijeme v kouzelné zemi

29. 05. 2017 11:29:53
Když si jdete pro dědictví, musíte u notáře použít magické zaklínadlo. Neznáte-li, smůla, může vás to stát celý váš majetek. Proč se dělají tak špatné zákony?

Dědictví je spojeno se smutnou událostí, s odchodem někoho nám blízkého (většinou, úmrtí neznámého strýčka zbohatnuvšího na ropných polích kdesi v Americe, kterého jste nikdy neviděli, tak nezasáhne, ale kolik je takových případů, že ano?). Ale i samotné převzetí dědictví se může stát pro nás noční můrou a událostí více než smutnou. Neznáte-li kouzelnou formulku! Jste-li kouzelník nižší kategorie, nebo dokonce jen obyčejný člověk, nemusíte o ní samozřejmě vůbec vědět. Kdo má předpokládat, že vaše spokojené bytí v budoucnu, závisí na vyřčení nějakých magických slov? A máte problém.

Chcete-li dědit, dědíte i dluhy. Pokud jsou větší než dědictví, mohou vás finančně zruinovat. Aby se tak nestalo, musíte u notáře pronést zaklínadlo: „Uplatňuji výhradu soupisu majetku“. Věta, která smrtelníkovi nedává až tak příliš smyslu, vlastně jako každé jiné zaklínadlo, abrakadabra, čárymáryfuk. Ale tato magická věta dokáže zastavit temné síly (ale i oprávněné věřitele, jenže ti se většinou hlásí dostatečně včas, takže víte, jestli jich není víc, než je hodnota děděného majetku), aby nebraly majetek váš, když vy za nic nemůžete, ale pouze majetek vašeho zesnulého příbuzného.

Je šílené, že takto je postaven náš občanský zákoník. Zákoník nemá být knihou kouzel, postavenou na zaříkadlech, které pokud neznáte, nebo nevyslovíte včas, v tu správnou chvíli, na tom správném místě, mohou způsobit váš pád do chudoby. Má to být dokument jasný, přehledný, transparentní, spravedlnost zajišťující. A takové má být i dědické řízení. Aby se dostalo spravedlnosti dědicům i věřitelům zemřelého. V podobě, jak je to dnes, je to neuvěřitelný paskvil. Nástraha věty, že „neznalost zákona neomlouvá“, vyhnaná ad absurdum. Proč tomu tak je?

Důvodů bude asi víc, i když se to pořád točí kolem toho samého. Už není moc kde brát a tak se loví, pomocí těchto pastí, pastí, pastiček, i lidé kolem člověka zadluženého. Že umřel, než stihl všechno zaplatit, je od něho fakt podraz, ještě nebyl dostatečně vytěžen, takže si počkat na jeho následníky a lapit je do stejné sítě jako jeho, se jeví jako oprávněný požadavek (toto je míněno samozřejmě ironicky).

Dalším důvodem bude, že páni notáři, advokáti a další persóny znalé práva, potřebují zákazníky. Odměny mají řádné, tarify stanovené, tudíž je to taková kartelová dohoda, levněji to prostě neseženete. A tak většina lidí, majíce hluboko do kapsy, se odhodlá zaplatit služby advokátů teprve ve chvíli, kdy se to jeví naprosto nevyhnutelné. To je třeba změnit (míní advokáti). A takový zákon, kde se počítá s kouzelnými formulkami, je pro to naprosto ideální. Když si nebude člověk jistý, jestli není potřeba pro ochránění svých práv nějaké zaříkadlo, raději si zaplatí pana kouzelníka (pardon, advokáta), který je všechny zná.

Když se vrátíme k dědictví. Nejlepší by samozřejmě bylo, pokud o našem drahém zesnulém víme vše, takže jdeme k notáři a nemusíme přemýšlet, jestli známe správná zaklínadla. Jenže tak to skoro nikdy není. Ono to prostě nejde. I člověk nám nejbližší má své tajemství. A jejich hloubka i důvody mohou být naprosto neodhadnutelné. Co s tím?

Řešení je poměrně jednoduché. Pohnat k odpovědnosti tvůrce zákonů s kouzelnými formulkami. Požadovat od nich vysvětlení, proč tam tyto zaříkadla jsou. Pokud to vysvětlit nedokáží (že chtěli ponechat dědici možnost volby, aby se po zbytek života obával, že mu někdo sebere jeho majetek pro dluhy, o kterých neví, by jako vysvětlení neobstálo), je jasné, že podlehli lobbingu některé zájmové skupiny. A pak jim za to náleží potrestání.

Dokud se na toto (a i na další paskvily v zákonech) budeme dívat jen jako na nedokonalosti a nedomyšlenosti (a takto to omlouvat, i když si na tom někdo těžce nahrabe), budeme stále v kouzelné zemi. Jenže kouzlit se bude jen ku prospěchu některých. Většina na to doplatí.

Autor: Jaroslav Andrýsek | pondělí 29.5.2017 11:29 | karma článku: 38.51 | přečteno: 2603x

Další články blogera

Jaroslav Andrýsek

Důchodové pilíře a narovnané podnikatelské prostředí

EET posloužilo k narovnání podnikatelského prostředí. Restauratéři přestali šidit stát ... a tak museli zdražit. Doputuje do státní kasy více peněz? A bude na důchody?

25.7.2017 v 12:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 25 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Bezpečnostní rám jako záminka pro násilí

Zavraždění dvou policistů zbraněmi ukrytými na Chrámové hoře v Jeruzalémě přimělo Izrael instalovat u vstupu na toto místo bezpečnostní rámy. Proč se toto opatření stalo záminkou pro další vraždy?

22.7.2017 v 20:13 | Karma článku: 36.66 | Přečteno: 1137 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Miloš Zeman verze 2.0

Novopečený kandidát na prezidenta pan Petr Hannig chce navázat na politiku Miloše Zemana. Je to dobrá strategie? Má šanci uspět?

19.7.2017 v 13:11 | Karma článku: 24.22 | Přečteno: 905 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Dvojí kvalita potravin! Co s tím bude dělat EU?

Test kvality potravin prokázal, že dostáváme pod stejnou značkou ve stejném balení podstatně horší produkty než Němci. Bude s tím něco dělat Evropská unie?

11.7.2017 v 9:52 | Karma článku: 44.23 | Přečteno: 4060 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaroslav Andrýsek

Důchodové pilíře a narovnané podnikatelské prostředí

EET posloužilo k narovnání podnikatelského prostředí. Restauratéři přestali šidit stát ... a tak museli zdražit. Doputuje do státní kasy více peněz? A bude na důchody?

25.7.2017 v 12:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 25 | Diskuse

Daniela Kovářová

Justiční pseudoproblémy se ženami

České soudnictví diskriminuje ženy, prohlásil před několika dny ministr spravedlnosti, když si přečetl Výroční statistickou zprávu české justice za rok 2016.

25.7.2017 v 11:21 | Karma článku: 9.92 | Přečteno: 372 | Diskuse

Jiri Machotka

Evropa kráčí do nesvobody

Co je to totalitarismus, co je autoritativní režim a jak se liší od demokracie? Co můžeme udělat, aby se demokracie nezvrhla zpět do nesvobody?

25.7.2017 v 10:27 | Karma článku: 14.89 | Přečteno: 562 | Diskuse

Václav Vít

Soukromý apokryf s ručením dosti omezeným

Tak se to možná semlelo před oněmi dvěma milénii. Mohla v tom být i politika, ale tu zatím hoďme za hlavu. Stále ještě máme rozmarné léto.

25.7.2017 v 9:52 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 64 | Diskuse

Aleš Vavřinec

Bankéř nebo bezdomovec - který život má smysl?

Procházím moderním parkem a doslova zírám, jak moc se za pár měsíců dokázal proměnit. Dobrá práce Klatovy! Míjím čistou bílou lavičku a na ní opilého pána bez domova. Dlouhý pohled do očí, ze kterých vnímám obrovskou prázdnotu...

25.7.2017 v 8:36 | Karma článku: 10.60 | Přečteno: 306 | Diskuse
Počet článků 72 Celková karma 33.93 Průměrná čtenost 1538

Neskonalý optimista, který i přesto, že se ho život snaží válcovat, se stále drží na nohou. A nejen že se drží na nohou, ještě skáče, tančí a snaží se přesvědčit i ostatní, aby tančili a radovali se ze života.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.